Kancelaria świadczy wyspecjalizowaną praktykę w zakresie postępowania upadłościowego osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Przeprowadzamy analizę sytuacji prawno – finansowej osoby fizycznej, planującej złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Analiza ta obejmuje:
- ustalenie, czy występują przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej,
- ustalenie konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenta na sytuację prawno – majątkową dłużnika i jego rodziny,
- wykluczenie podstaw do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- ustalenie masy upadłości konsumenckiej,
- ustalenie wstępnych kosztów postępowania upadłościowego.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Sporządzamy wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a także przewidziane ustawą prawo upadłościowe środki zaskarżenia na rozstrzygnięcia sprzeczne z interesem konsumenta. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można wypełnić samemu. Z uwagi na jego złożoność sugerujemy skorzystanie z pomocy specjalisty.
Doradztwo prawne i reprezentacja
Reprezentujemy naszych Klientów zarówno w toku postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jak i po jej ogłoszeniu kontrolując czynności syndyka.
Świadczymy pomoc prawną zarówno na rzecz dłużników jak i wierzycieli krajowych.
Proszę pamiętać, że nasza kancelaria jest zawsze gotowa do pomocy prawnej nawet w trudnych sprawach upadłości konsumenckiej. Można polegać na naszym doświadczeniu. Zapraszamy do kontaktu.
JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ
Upadłość konsumencka nie jest nową instytucją prawa, gdyż została wprowadzona ustawą z dnia 05 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1572). Ustawodawca założył, że możliwość oddłużenia osób osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie dobrym rozwiązaniem. Trudno się nie zgodzić z tym założeniem, jednak nawet po kilku latach od wejścia w życie ustawy wiele osób nadal nie wie na czym polega upadłość konsumencka.
Początkowo przesłanki ogłoszenia upadłości były zbyt restrykcyjne, a koszty związane z postępowaniem wysokie. W takiej formie instytucja upadłości konsumenckiej nie spełniała swojego celu. Dopiero ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1306), osiągnięto pierwotnie zakładany cel, tj. oddłużenie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Oddłużenie dłużnika
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. (t. j. Dz. U. 2015, poz. 233 wraz z późn. zm.) postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej należy prowadzić tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a jeśli jest to możliwe – zaspokoić roszczenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
Tym samym ustawodawca sam rozstrzygnął, że upadłość konsumencka polega przede wszystkim na oddłużeniu dłużnika (funkcja oddłużeniowa), a dopiero na drugim miejscu i to pod warunkiem, że jest to możliwe, upadłość konsumencka polega na zaspokojeniu roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
Z przepisu tego wynika jasno, że w przeciwieństwie do upadłości przedsiębiorców, ustawodawca daje priorytet funkcji oddłużeniowej, pozostawiając funkcję windykacyjną na drugim miejscu.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej
W konsekwencji, ostatecznym efektem postępowania upadłościowego w przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej jest ich oddłużenie (umorzenie całości lub części długów konsumenta w stosunku do jego wierzycieli).
W uzasadnieniu do projektu ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1306), druk Sejmu VII kadencji nr 2265, ustawodawca wskazał, że wprowadzane zmiany w przepisach o upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mają ułatwić dostęp do upadłości konsumenckiej, aby w ten sposób przywrócić dłużnikom m.in. możliwość powrotu do legalnego obrotu gospodarczego.
Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej
Należy jednak zwrócić uwagę, że nie dla każdej osoby fizycznej upadłość konsumencka polegać będzie na umorzeniu zadłużeń, dla niektórych z konsumentów złożenie wniosku o upadłość może skończyć się jego oddaleniem. Z grupy tej będą wyłączeni na przykład ci dłużnicy, którzy doprowadzili do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyli jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa /o innych wyjątkach opiszę szczegółowo w dalszych artykułach/.
Nie wszystko podlega umorzeniu
Mówiąc o funkcji oddłużeniowej upadłości konsumenckiej należy również pamiętać, że nie wszystkie z zobowiązań podlegają umorzeniu w toku tego postępowania.
Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze:
- alimentacyjnym,
- zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby,
- niezdolności do pracy,
- kalectwa lub śmierci,
- zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny
- wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
- zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie
- zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
Katalog zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu jest zamknięty i nie podlega interpretacji rozszerzającej.
Mam nadzieję, że w przystępny sposób nakreśliłam Państwu na czym polega upadłość konsumencka. Nasza kancelaria specjalizuje się w tej tematyce. Specjalnie dla naszych czytelników zamieszczamy wzór wniosku o upadłość konsumencką.